Skip to page content
Return to Top

Schedule for Academic Events

Thursday, May 1

One-Act Play

Director, Ms. Deb Shaw

Performances 2:00 pm Red Oak High School


Saturday, May 3




Lincoln Douglas Debate

Director, Mr. James Gresham

Assembly 8:00 a.m....... Fine Arts Center Auditorium
L-D Debate Prelims 8:15 a.m....... Fine Arts Center Auditorium
L-D Debate Quarter Finals 2:15 p.m....... Fine Arts Center Auditorium
L-D Debate Semi Finals 3:30 p.m....... Fine Arts Center Auditorium
L-D Debate Finals 4:30 p.m....... Fine Arts Center Auditorium

(Autry Agriculture Building - 110, 113, 207, 209)

Number Sense

Director, Dr. Javier Garza

8:00 a.m....... Science Building 105

Computer Applications

Director, Ms. Sue Lewis

Setup 8:00-8:30 a.m.. Business Building 204
Computer Application Contest 8:45 a.m...... Business Building 204

Poetry and Prose

Director, Ms. Emily McLemore

Poetry and Prose Assembly 8:30 a.m...... Business Building 176
Poetry Interpretation Prelims 9:00 a.m...... Business Building 177, 178, 179
Prose Interpretation Prelims 9:00 a.m...... Business Building 181, 182, 184
Poetry and Prose Assembly 1:30 a.m...... Business Building 176
Poetry Interpretation Finals 2:00 p.m...... Business Building 179
Prose Interpretation Finals 2:00 p.m...... Business Building 181

Current Issues and Events

Director, Ms. Sherri Knight

9:00 a.m....... Grant Humanities Building 117

Ready Writing

Director, Ms. Janice Horak

9:00 a.m....... Thompson Student Center 27

Calculator Applications

Director, Ms. Kayla Wood

10:00 a.m....... Science Building 105

Informative and Persuasive

Director, Ms. Mindy Pope

Inform. and Persuasive Assembly 11:00 a.m...... Business Building 176
Informative Speaking Prelims 11:30 a.m...... Business Building 176, 178, 179
Informative Speaking Finals 4:00 p.m...... Business Building 179
Persuasive Speaking Prelims 11:30 a.m...... Business Building 181, 182, 184
Persuasive Speaking Finals 4:00 p.m...... Business Building 181

Journalism Assembly

Director, Ms. Rachel Raya

Journalism Assembly 11:00 a.m...... Fine Arts Center Auditorium
News Writing 11:30 a.m.-12:30 p.m. Science Building 102
Feature Writing 12:30 p.m.- 2:00 p.m. Science Building 102
Editorial Writing 2:00 p.m.- 3:00 p.m. Science Building 102
Headline Writing 3:00 p.m.- 4:00 p.m. Science Building 102

Accounting

Director, Ms. Judith Cadle

11:30 a.m....... Business Building 180

Literary Criticism

Director, Dr. Marcy Tanter

11:30 a.m....... Math Building 135

Science

Director, Dr. Lance Whaley

11:30 a.m....... Science Building 105

Spelling & Vocabulary

Director, Ms. Cathy Wilterding

11:30 a.m....... Grant Humanities Building 119

Social Studies

Director, Ms. Kendra Bowen

2:00 p.m....... Grant Humanities Building 117

Computer Science

Director, Mr. Andrew Eiland

2:00 p.m....... Thompson Student Center 27

* Setup for the Hands-On Test 3:00 p.m.- 4:00 p.m. Thompson Student Center 27
Computer Science Hands-on Test 4 :00 p.m. ..... Thompson Student Center 27

Mathematics

Director, Mr. James Wood

3:00 p.m....... Science Building 105




SCHEDULE OF ACADEMIC EVENTS
Region II AA

FRIDAY, APRIL 15

 

One-Act Play...................................................... Director, Mr. Mark Holtorf
Performances........... 1:00 p.m. ........... Clyde H. Wells Fine Arts Center
Auditorium

SATURDAY, APRIL 16

Lincoln-Douglas Debate ............................... Director, Mr. James Gresham
Assembly....................... 8:00 a.m. ............ Auditorium, Fine Arts Center
L-D Debate Prelims....... 8:15 a.m. ............ Auditorium, Fine Arts Center
L-D Debate Finals ........ 2:00 p.m. ............ Auditorium, Fine Arts Center
(J.W. Autry Agriculture Building 207, 209, 308)

Number Sense...................................................... Director, Dr. Peter White
8:00 a.m. ..................................Hydrology 115

Computer Applications.......................................... Director, Ms. Sue Lewis
Setup ............................. 8:00 a.m. - 8:30 a.m. .........................Math 227
Computer Appl. Contest.......... 8:45 a.m. ...................................Math 227

Poetry and Prose ...................................................... Director, Ms. Ele Clay
Poetry and Prose Assembly... 8:30 a.m.......... E.J. Howel Education 206
Poetry and Prose Assembly... 1:30 p.m.......... E.J. Howel Education 206

Poetry Interpretation Prelims... 9:00 a.m. ................ Math 108, 109, 112
Poetry Interpretation Finals..... 2:00 p.m. ................................ Math 112

Prose Interpretation Prelims.... 9:00 a.m. ................. Math 208, 209, 212
Prose Interpretation Finals....... 2:00 p.m. .................................Math 212

Current Issues and Events................................ Director, Ms. Sherri Knight
9:00 a.m. ....... O.A. Grant Humanities117

Ready Writing................................................... Director, Ms. Janice Horak
9:00 a.m. ................................. Math 134

Calculator Applications...................................... Director, Ms. Kayla Wood
10:00 a.m. ........................Hydrology 115

Informative and Persuasive ................................ Director, Ms. Alice Goins
Inform. and Persuasive Assembly 11:00 a.m. .... E.J. Howel Education 206

Informative Speaking Prelims..... 11:30 a.m. .............. Math 108, 109, 112
Informative Speaking Finals........ 4:00 p.m. ............................... Math 112

Persuasive Speaking Prelims..... 11:30 a.m. .............. Math 208, 209, 212
Persuasive Speaking Finals........ 4:00 p.m. ............................... Math 212

Journalism Assembly..........................................Director, Ms. Rachel Raya
Journalism Assembly .............. 11:00 a.m. ..... Fine Arts Center, Auditorium
News Writing........................ 11:30 a.m.-12:30 p.m. ..............Science 102
Feature Writing..................... 12:30 p.m.- 2:00 p.m. .............. Science 102
Editorial Writing.................... 2:00 p.m.- 3:00 p.m.................. Science 102
Headline Writing................... 3:00 p.m.- 4 :00 p.m. ................Science 102

Accounting.......................................................... Director, Ms. Judith Cadle
11:30 a.m. ...............................Nursing 107

Literary Criticism............................................. Director, Dr. Marcy Tanter
11:30 a.m. .................................. Math 135

Science.............................................................. Director, Dr. Lance Whaley
11:30 a.m. .........................Hydrology 115

Spelling & Vocabulary................................. Director, Ms. Cathy Wilterding
11:30 a.m. ........ O.A. Grant Humanities119

Social Studies ....................................................Director, Dr.Larry Margolis
2:00 p.m. ...........O.A. Grant Humanities117

Computer Science............................................ Director, Dr. Henry Crocket
2:00 p.m. ..Barry B Thompson Student Center 27

*Setup for the Hands-On Test...... 3:00 p.m.- 4:00 p.m...... Barry B Thompson Student Center 27

Computer Science Hands-on Test 4:00 p.m. .....................Barry B Thompson Student Center 27

Mathematics...................................................... Director, Mr. James Wood
3:00 p.m. ...........................Hydrology 115

 

*If you need the Tarleton State University UIL Regional Office to provide a computer for the Computer Science Hands-On Test, you need to contact us at 254-968-9742 no later than Friday, April 8, 2011. Otherwise, you will need to provide your own computer for this contest.